واردات مواد غذایی و بهداشتی

مدارك لازم جهت صدور مجوز واردات مواد اوليه غذايي آشاميدني  آرايشي و بهداشتي :

جهت ورود كالاهاي مشمول ماده ۱۶ قانون مواد خوراكي , آشاميدني ارايشي و بهداشتي كه برطبق مقررات واردات و صادرات وزارت بازرگاني ورود آنها بلامانع مي باشد. ابتدا متقاضي مدارك ذيل را تكميل و ارائه مي نمايد:

۱ –   اصل پيش فاكتور(پروفروما)‌ ، بانضمام دو برگ تصوير آن .

۲-   اوراق ثبت سفارش تكميل شده ، بانظمام يك برگ تصوير صفحه اول آن

۳- آناليز معتبر مرتبط با پروفرم كالا شامل مشخصات، كامل فيزيكي شيميائي و در صورت لزوم مشخصات ميكروبي

۴-  نمونه درصورت لزوم

۵- درصورت داشتن سابقه ورود كالا با همان مشخصات قبلي ( توليد كننده و آناليز كالا )‌ تصوير پيش فاكتور سابقه ضميمه ميگردد ( در حال حاضر سابقه ۲ سال قابل قبول است )‌چنانچه كالا (‌اسانس ،رنگ ، مواد افزودني و نگهدارنده ) در يك واحد توليدي خاص مورد مصرف دارد مي بايستي تصوير پروانه ساخت كه نام كالاي فوق در آن درج گرديده باشد نيز ارائه گردد . پس از بررسي آناليز و مطابقت آن با استانداردهاي ملي يا منابع معتبر خارجي از قبيل WHO و BP.USP و غيره مجوز ورود صادر خواهد شد.

مدارك لازم  جهت صدور مجوز ترخيص مواد اوليه غذايي آشاميدني آرايشي و بهداشتي

جهت صدور مجوز ترخيص , متقاضي مي بايست  مدارك زير را تكميل و به اداره كل نظارت بر مواد غذايي و بهداشتي و يا ادارات نظارت تابعه ارائه نمايد:

فاكتور كالا

اصل نسخه دوم متقاضي: (‌ نسخه دوم پروفرم تاييد شده در مرحله ورود)‌

اصل گواهي بهداشت و قابليت مصرف مرتبط با فاكتور؛ كه به تاييد مقامات ذيصلاح بهداشتي كشور مبداء رسيده و ممهور به مهر سفارت جمهوري اسلامي ايران باشد.

اصل برگ آناليز

پس از بررسي مدارك و كنترل كليه مشخصات  از گمرك ورودي اقدام به نموئه برداري گرديده و به همراه برگ آناليز تاييد شده  به آزمايشگاهاي كنترل غذا و دارو  ارسال تا پس از مطابقت نمونه با آناليز مربوطه ، مجوز مصرف صادر گردد.

 

راهنماى درخواست مجوز واردات و ترخیص مواد غذايى و بهداشتی

شرايط درخواست‌ کننده

۱داشتن پروانه‌هاى بهداشتى کامل در مورد واحدهاى توليدى غذايى و بهداشتى

براى صدور مجوز ورود (گشايش بانکی)

۱سه برگ سیاهه خرید حاوى مشخصات کامل کالا

۲ثبت سفارش کالا

۳برگ آناليز يا فرمول کالا با ذکر مشخصات شيميايى و فيزيکى آن

۴نمونه کالا در صورت لزوم

۵مجوز وزارت بازرگانى و وزارت صنايع

 

براى صدور مجوز ترخیص کالا

۱اصل پروفرما کالا

۲اصل گواهى بهداشت

۳نسخه دوم پيش‌فاکتور (مجوز ورود)

۴برگ آناليز و مشخصات کامل کالا

واردات و ترخیص مواد اولیه غذایی

مواد اولیه غذایی در شرکت‌های مختلف صنایع غذایی که مجموعه‌ای جامع از شرکت‌های متنوع می‌باشند و بیشتر مواد اولیه غذایی مصرف‌کننده توسط جمعیت جهان را تامین می‌کند، کاربرد دارند. در این شرکت‌ها تغییرات شیمیایی که در حین تولید، نگه‌داری و انتقال مواد غذایی ایجاد می‌شود مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند. تغییرات ایجاد شده امکان دارد که در بافت، رنگ، مزه، ارزش غذایی و کیفیت بهداشتی مواد غذایی اثرات مطلوب یا نا مطلوبی را ایجاد می‌کنند.

در زیر به برخی مواد اولیه صنایع غذایی اشاره می‌کنیم که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بتا کاروتن

یک رنگ‌دانه قرمز نارنجی است که در گیاهان و میوه‌ها، مخصوصاً هویج و سبزیجات رنگارنگ یافت می‌شود. نام بتا کاروتن از بتا یونانی و کاراته لاتین (هویج) می‌آید. این رنگ‌دانه زرد نارنجی است که سبزیجات و میوه‌ها را به رنگ‌های غنی خود می‌دهد. بتا کاروتن از ریشه هویج در سال 1831 بلور داده و نام “کاروتن” نام گرفت. این ماده نوعی ترکیبی آلی است که تحت عنوان ترکیب ترپن‌دار شناسایی شده است.

پروپیونات کلسیم

یک قارچ ضد قارچی است که بدن نسبتاً راحت آن را پردازش می‌کند. مرکز علوم در منافع عمومی نشان می‌دهد که پروپیونات کلسیم به محصولات نان اضافه می‌شود تا از رشد قالب جلوگیری شود. یکی دیگر از مشتقات خرید پروپیونات کلسیم، پروپیونات سدیم است که اغلب در محصولات پخته‌شده استفاده می‌شود.

آسکوربات سدیم

یکی از معدود نمک‌های معدنی اسید اسکوربیک (ویتامینC) است. فرمول مولکولی این ترکیب شیمیایی C6H7NaO6 است و به طور معمول 131 میلی‌گرم سدیم در هر 1000 میلی‌گرم اسید آسکوربیک (1000 میلی‌گرم اسید آسکوربات سدیم حاوی 889 میلی‌گرم قیمت اسید آسکوربیک و 111 میلی‌گرم سدیم) را فراهم می‌کند.

سی ام سی

یک افزودنی غذایی است که به عنوان یک اصلاح‌کننده ویسکوزیته یا ضخیم‌کننده و امولسیفایر بکار برده می‌شود. اکثرCMCها به سرعت در آب سرد حل می‌شوند. آن‌ها به طور عمده برای کنترل ویسکوزیته بدون ژل استفاده می‌شوند(CMC)، در غلظت‌های معمول استفاده می‌شود، حتی در حضور یون‌های کلسیم ژل نمی‌کند.

سدیم اسید پیرو فسفات

به عنوان یک بافر pH (ماده‌ای که میزان اسیدی بودن خاصی را حفظ می‌کند) و به عنوان یک تهویه خمیر در جایگزین‌های گوشتی مبتنی بر سویا استفاده می‌شود. سدیم اسید پیرو فسفات ترویج اتصال پروتئین به آب، اتصال ذرات سویا را با هم، و برای همان هدف در قطعات مرغ و محصولات خرچنگ و خرچنگ تقلید استفاده می‌شود.

گلوتامین

فراوان‌ترین اسید آمینه بدن است. آمینو اسیدها اجزای سازنده پروتئین هستند. پروتئین‌ها برای اندام‌ها بسیار مهم هستند. آن‌ها همچنین عملکردهای دیگری مانند انتقال مواد در خون و مقابله با ویروس‌ها و باکتری‌های مضر را انجام می‌دهند. گلوتامین در ماهیچه‌ها تولید می‌شود و توسط خون به اندام‌هایی که به آن نیاز دارند، توزیع می‌شود.

 

ستوماکروگل

نام تجاری پلی‌اتیلن‌گلیکول هگزا دسیل اتر است، که سورفاکتانت غیر یونی تولید شده توسط اتوکسیلاسیون ستیل الکل است تا ماده‌ای را با فرمول کلی HO (C2H4O) nC16H33 تولید کند. درجه‌های مختلفی از این ماده بسته به سطح اتوکسیلاسیون انجام شده در دسترس است و واحد تکرار (n) پلی‌اتیلن‌گلیکول بین 2 تا 20 متغیر است. اگر تعداد n = 20 باشد Brij58 نام دارد. اگر n = 10 باشد، Brij56 نام دارد.

مونو پروپیلن گلیکول

یا MPG یک ماده مایع مصنوعی است که آب را جذب می‌کند. پروپیلن گلیکول همچنین برای ساخت ترکیبات پلی استر استفاده می‌شود. مونو پروپیلن گلیکول به عنوان حلال و نرم‌کننده در داروها قابل استفاده است.

لسیتین مایع

گروهی از مواد چربی موجود در بافت‌های گیاهی و حیوانی را توصیف می‌کند، که برای عملکرد بیولوژیکی مناسب ضروری است. لسیتین به عنوان امولسیفایر عمل می‌کند به این معنی که چربی‌ها و روغن‌ها را به حالت تعلیق در می‌آورد و آن‌ها را از مخلوط کردن با سایر مواد باز می‌دارد.

بکینگ پودر

برخلاف جوش شیرین، بکینگ پودر یک ماده ترکیبی کامل است، به این معنی که هم پایه (بی‌کربنات سدیم) و هم اسید مورد نیاز برای رشد محصول را دارد. ذرت نیز به طور معمول در بکینگ‌پودر یافت می‌شود. این به عنوان یک بافر برای جلوگیری از فعال شدن اسید و پایه در حین ذخیره‌سازی اضافه شده است.

آمونیاک خشک

یا بی‌کربنات آمونیوم به عنوان یک جامد کریستالی سفید با بوی آمونیاک ظاهر می‌شود. از این محصول برای ساخت سایر ترکیبات آمونیوم، در فرآوری مواد غذایی و برای مصارف دیگر استفاده می‌شود. بی‌کربنات آمونیوم یک ترکیب معدنی است، از نظر شیمیایی، نمک بی‌کربنات یون آمونیوم است. این ماده به واسطه خاصیت فیزیک و شیمیایی به عنوان یک عامل ضدعفونی‌کننده و تثبیت‌کننده و به عنوان تنظیم‌کننده اسیدیته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

PGPR

یا Poly glycerol poly ricin oleate یک امولسیون‌کننده غیریونی است که به دلیل ساختار مولکولی آبدوست پلی گلیسرول و چربی دوست رسینولئات به عنوان یک ترکیب دارای فعالیت سطحی عمل می‌کند. قیمت PGPR دارای خواص لیپوفیلیکی بالایی است و از رسینولئات حاصل می‌شود، که یک اسید رسینولیک درون استری‌شده است و به واسطه آن احتمالاً در قسمت چربی یک ماتریکس قابل حل است.

بی سولفات سدیم

یکی از معانی مترادف اسید سولفات سدیم است. این یک اسید خشک به شکل کریستالی ، دانه ای یا پودری است که به عنوان تنظیم کنندهpH ، قارچ‌کش، علف‌کش یا میکروبیوژن (محصولی که میکروب‌ها را از بین می‌برد) در صنایع مختلفی نظیر نظافت خانگی و نگه‌داری استخر شنا استفاده می‌شود.

پلی گلیسرول استر

اسیدهای چرب (PGEs) در مواد غذایی به عنوان امولسیفایر مورد استفاده قرار می‌گیرند. PGEها طبقه‌ای از سورفاکتانت‌های مصنوعی، غیریونی هستند که به دلیل خاصیت آمفیفیلیک آن‌ها اغلب در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی استفاده می‌شوند. قسمت آب‌گریز این آمفیفیل‌ها از استرهای الیگومریک گلیسرول تشکیل شده است و قسمت آب‌گریز از زنجیره‌های آلکیل با طول و درجه متفاوت اشباع مختلف تشکیل شده است.